Eser Taşkıran

PİYANİST, BESTECİ, ARANJÖR

eser-taskiran.png

1973 yılında İstanbul’da doğdu. 4 yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü’ne girdi. 13 yaşında kompozitör Adnan Saygun’un başkanlığını yürüttüğü kuruldan 6666 no’lu “Altın Çocuklar Yasası” ile devlet bursu kazandı. Absolut kulağa sahip olan sanatçı 14 yaşında ilk orkestra şefliğini yaptı. Elisabetta Di Stefano ve Ali Damar ile müzik çalışmalarına devam etti. Henüz İtalyan Lisesi’nde ortaokul üçüncü sınıf öğrencisi iken ablası Meltem Taşkıran’la birlikte ilk grupları Gökkuşağı’nı kurdu.

Grup Gökkuşağı ile 1987-1989 yılları arasında hem İTÜ hem de Yıldız Teknik Üniversitesi’nin açtığı tüm üniversitelerarası müzik yarışmalarından ödüller kazandı. 1990 yılında yine Gökkuşağı ile Polonya’nın Sopot kentinde yapılan Sopot International Music Festival’de ülkemizi temsil etti; grup, Meltem Taşkıran’ın üstün yorumlarıyla 1.’lik kazandı. Ülkemizi 47 ayrı uluslararası festivalde temsil eden Taşkıran kardeşler, tüm festivallerden ödüllerle döndü.

Ağustos 2004’te Mısır’ın İskenderiye kentinde yapılan uluslararası beste yarışmasında dünya birinciliği aldı.

Eser Taşkıran 1991 yılında Barış Manço’nun efsane grubu Kurtalan Ekspres’e katıldı 2004 yılında bu grupla yolları ayrıldıktan sonra Leman Sam’ın orkestrasını kurdu. Bu orkestranın orkestra şefliği yanında klavye de çaldı. 2006’da tekrar Kurtalan Ekspres’le bir araya geldiler ve “Barış Manço ve Cem Karaca” şarkıları ile konserlere devam etmekteler.

1995 yılında yine Meltem Taşkıran’la Egoist grubunu kurdu. Egoist’in 1996’da çıkardığı “Artık Yeter”, 1998’de çıkardığı “Egoist II” ve 2007 yılında çıkardığı “On” albümlerinin tüm beste ve aranjmanları sanatçıya aittir.

Harun Kolçak, Burak Kut, Zeynep, Yaşar Kurt, Haluk Levent, Ömür Göksel gibi birçok pop şarkıcısının albümlerinde besteci, aranjör, piyanist, tonmaister gibi görevler üstlendi. Çalışmaları arasında en önemlisi hiç kuşkusuz Barış Manço’nun 41 yıllık sanat hayatını ortaya koyduğu “Mançoloji” albümüdür. Eser Taşkıran bu albümün aranjörlük ve müzik direktörlüğü görevlerini üstlenmiştir.

2011 - 2012 yıllarında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın “Kutlu Doğum Haftası” için hazırladığı filmin müzikleri sanatçıya aittir. Ayrıca 2011 yılında Başbakanımızın da katılmış olduğu “Kutlu Doğum Haftası” etkinliğinde Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan gösteride kurmuş olduğu senfoni orkestrasını yönetmiş ve ilahilerimizi bu orkestra için çok sesli hale getirmiştir.

2010 yılında ilahilerimizi senfonik hale getirerek “Senfonik İlahiler Projesi"ni gerçekleştirmiştir. Bu projeyi çeşitli zamanlarda senfoni orkestrası ile sahneye koymuştur.

Sanatçı aynı zamanda, birçok tv programının jenerik müziklerini yaptı. “Başka Yerde Yok” (Cine 5), “Nar-ı Beyza” (Show TV), “Film Gibi” (Show TV), “Kimse Yok mu?” (Stv) , Kars Belgeseli “Uzak, Renk, Ahenk” (TRT1 -2004), Türk Silahlı Kuvvetleri Belgeseli “Savaşta Barışta Türk Ordusu”(TRT1 – 2004), Mithat Bereket’le Pusula “Lassa Belgeseli” (NTV – 2004) Duvarların Arkasında “Müslüman Ülkelerde Kadın Belgeseli” müzikleri TV 7 - 2006) “Herşey Dahil” (2007 – 2008 döneminde Turkmax’ta haftanın dört gecesi Seray Sever ve Oktay Kaynarca’nın sunduğu canlı eğlence programı. Eser Taşkıran bu programda her akşam canlı yayında orkestrası ile de yer almıştır) “Hülya Avşar Stüdyosu” (Turkmax), Turkmax yeni dönem kanal tanıtım müziği, Koç Müzesi tanıtım filmi müzikleri (Mithat Bereket – 2012), Turyol Belgeseli (Mithat Bereket-2012), “Sedef Kader Değildir” (Mithat Bereket-2012), Bir Düşünce Adamı; Mustafa Kemal Atatürk Belgeseli (Mithat Bereket – 2012) bunlardan bazılarıdır.

Eser Taşkıran 2000 yılında Haldun Dormen’in yazıp yönettiği “Nerde Kalmıştık”, 2001 yılında yine Haldun Dormen’in yazıp yönettiği “Bir Kış Öyküsü” adlı müzikallerinde aranjörlük ve orkestra şefliği yaptı.

2003 yılında “Şarkılar Seni Söyler” (ANS Production) adlı dizinin jenerik müziklerini Fikret Alper’le birlikte üstlendi. “Sen Harikasın” (Turkmax 2008, Demet Akbağ), “Nerede Kalmıştık?” (Turkmax 2008, Haluk Bilginer) “Sıkı Dostlar” (Turkmax 2009, Haluk Bilginer, Özkan Uğur) dizilerinin jenerik müzikleri ve 2011 Haziran ayında yayınlanmaya başlayan “Arista Life” reklam müziği de sanatçıya aittir.

2002 - 2004 yılları arasında Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde orkestrasyon ve kayıt teknolojileri dersleri de vermiştir.

Sanatçı son zamanlarda birçok sanatçının albümlerinde aranjörlük yaptığı gibi Harun Kolçak’ın “Müzisyen” adlı albümünde “Ağlat Beni”adlı bestesiyle yer almıştır.

2005 yılında Atilla Demircioğlu’nun Moustaki şarkılarından oluşan “Moustaki’l şarkılar” adlı albümünün, 2006, 2007 yıllarında çıkan ve en iyi satanlar listesine giren, Ömür Göksel’in “A touch of love”, “A touch of Latin”, “Bir Ömür”, “A touch of disco” albümlerinin aranjmanlarını yapan sanatçı bir yandan da “Mistikrock” adını verdiği, Rock ve Tasavvuf müziğini birleştiren ilk ve yepyeni bir proje gerçekleştirmiş, bu projenin hem müzik direktörü, hem de aranjörü olmuştur.

Bu çalışmaların yanı sıra; farklı zamanlarda gerçekleştirilmiş “İtalyan - Türk Halk Şarkıları” (Son olarak; İtalyan Türk Diplomatik ilişkilerinin 150. yılı etkinlikleri çerçevesinde 21 Nisan 2006’da İstanbul İtalyan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir.) ve Türk enstrümanları eşliğinde Napoliten Şarkılar “Napoletane alla Turca” adları altında iki ayrı projenin de sahibi, orkestra şefi ve piyanistidir.

Sanatçı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Müzik ve Opera Yönetmenliğinin katkılarıyla düzenlenen, 12 ülkeden katılan sanatçıların, İstanbul hakkında yazılan şarkıları seslendirdiği "Uluslararası İstanbul Şarkıları" yarışmasında aranjör ve orkestra şefi olarak yer almıştır.

2012 Ağustos ayında İtalya’nın Sicilya adasında düzenlenen “Ragusani nel mondo” festivali ödül törenine konuk olarak katılan Eser Taşkıran, “Bir Türk” adlı projesinin “Osmanlı” adlı eserini İtalyan müzisyenlerden oluşan orkestra eşliğinde seslendirmiştir.

2013 yılında yapımcılığını Mithat ve Özer Bereket kardeşlerin yaptığı “Koç Müzesi Tanıtım Filmi”, “Sedef hastalığı bilinçlendirme” filmlerinin müziklerini yapmıştır. Ayrıca yine Mithat Bereket’in çekmiş olduğu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını konu alan “Bir Düşünce Adamı” adlı belgeselin de müziklerini gerçekleştirmiştir.

2013/2014 yıllarında Show TV’de yayınlanan yapımcılığını ANS prodüksiyonun yapmış olduğu “Aşk, Ekmek; Hayaller” dizisinin müziklerini Fikret Alper ile birlikte yapmıştır.

Eylül 2014’te çekimi tamamlanan 2015’te vizyona girecek olan İlker Ayrık’ın komedi filmi “Yapışık Kardeşler”in müzikleri de sanatçıya aittir.

2006 sonunda bir süre Ajda Pekkan’ın orkestrasında da yer alan sanatçı 2009’da Nazan Öncel’in, 2010-2012 yılları arasında Nükhet Duru’nun orkestrasında şeflik yapmıştır. Ayrıca çalışmalarına 2002 yılında kurduğu stüdyosunda film ve belgesel müzikleri, sanata saygılı albüm çalışmaları ve prodüksiyonlar yaparak devam etmektedir.

Sanatçının aldığı ödüller:

 • 1988, İTÜ Turkey University Song Contest First prize
 • 1988, Yıldız University Song Contest First Prize
 • 1988, TRT (Turkish Radio &Television) Song Contest Third Prize
 • 1988, Blue Jean Magazine Best Performance of the Year
 • 1989, Altın Çınar Song Contest (Turkey) Best Performance
 • 1990, TRT Altın Anten Song Contest Second Prize
 • 1990, Altın Güvercin Yarışması Türkiye Dördüncülüğü
 • 1990, Turkish University Foundation Singer of the Year
 • 1990, SOPOT International Song Festival/Poland Best Performance
 • 1991, St.Petersburg White Nights Festival/Russia Second Prize
 • 1992, Vilnius Singers Contest/ Litvania Third Prize
 • 1993, MIDEM Internatial /France Concert
 • 1995, Pamukkale International Song Contest/Turkey Best Performer Prize
 • 1995, Cairo International Song festival/Egypt Fifth Prize
 • 1996, Pamukkale International Song Festival/Turkey First Prize and Best Performer Prize
 • 1996, MAKFEST International Song Festival/Macedonia Best Performer Prize
 • 1997, MIDEM International/France “Distand Accords Award”
 • 1998, South Pasific International Song Festival/Australia Third Prize and Best International Song Award
 • 1999, Cairo International Song Festival/Egypt Third Prize
 • 2003, International Nile Song Festival/Egypt 2nd Prize Composer and Lyrics Writer
 • 2003, International Golden Star Song Festival Romania 3rd Prize Composer and Lyrics Writer
 • 2004, International Nile Song Festival GRAND PRIX
 • 2004, International Golden Star Festival/Romania 2nd Prize Composer and Lyrics Writer

 

Takip Edeyim

Please publish modules in offcanvas position.